Podrostovka směs

Podrostovka

25 Kč

Hypoestes je poléhavá, keříkovitá rostlinka, která upoutá svým zbarvením. Na tuhých řapících rostliny Hypoestes vyrůstají tmavozelené listy dlouhé asi 4 cm, jenž zdobí pestré tmavě růžové, červené nebo bílé tečky a skvrnky, jakoby nedbale nastříkané štětcem. V Anglii se této rostlině trefně říká "puntíkatý kabátek" nebo "pihatý obličej".

Dostupnost: od poloviny dubna

Množství

Podrostovka

Hypoestes phyllostachya Bak.

čeleď: Acanthaceae
květ:
fialový,až 1 cm velký, nálevkovitý, kvete říjen - únor

typ listu: vejčitý
země původu: Madagaskar
rozšíření v ČR: pěstovaný, pokojový
stanoviště: slunné-polostín, půda zahradní, smíšená s přídavkem rašeliny
množení: řízky do písku v květnu
životnost: vytrvalý, v našich podmínkách jednoletý, vysoký do 30 cm

Pro pěstování vyhovuje vyšší vlhkost vzduchu, pokojová teplota. Na jaře jsou větvičky vytáhlé, zkrátíme je, dobře obraší.

------------------

Podrostovka, keříkovité, Podrostovka. Charakteristika rostliny: Ve své domovině roste tato rostlina jako 50 cm vysoký keřík. Jsou pro ni typické světle růžové skvrny na drobných listech, pro které je rostlina velice atraktivní. Vytváří malé fialové květy, které však mezi listy spíše zanikají. Po odkvětu rostlina odpočívá. Vůně: Květy nevoní. Náročnost pěstování: Při zajištění správné péče, je to nenáročná rostlina. Tvarování: Častým zaštipováním rostlina zhoustne a je pak vzhlednější. Na počátku jara seřezáváme na polovinu. Trvanlivost: Po čase se mohou rostliny stát nevzhlednějšími, tak se proto většinou nahrazují jinými.
Požadavky na pěstování: Teplota: Rostlina miluje teplo 20 - 23 ˚ C, v zimě by neměla klesnout pod 18 ˚ C.  Voda: Zaléváme odstátou vodou tak, aby substrát nikdy zcela nevyschl. V klidovém období omezíme zálivku. Vlhkost: Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, proto květináč s rostlinou postavíme do misky s vlhkými oblázky. Rovněž často rosíme. Hnojení: V době vegetace hnojíme jednou za 2 týdny standardním tekutým hnojivem, v zimě 1x za měsíc. Množení: Množíme na jaře vrcholovými řízky při teplotě půdy nad 20 ˚ C. Dále můžeme zjara množit semeny. Přesazování: Přesazujeme každoročně na jaře. Při 10°C teplotě přes zimu můžeme rostlinu uchováváme do dalších let. Zemina: rašelinový substrát nebo jednotná zemina. Čištění: Prach z listů sprchujeme vlažnou vodou. Lesk na listy rostlina nesnáší. Problémy: Listy ztrácejí svou skvrnitost a stonky se vytahují na příliš tmavém stanovišti.
102