Ciliegia Piccante

37 Kč

FEFERONKA, pálivá
15 000 až 30 000 SHU pálivost

Popis od výrobce, Dobrá Semena:
Tradiční a nenáročná italská odrůda známa i pod názvy BACIO DI SATANA nebo SATANS KISS - "Satanův polibek" Nízká, velice kompaktně rostoucí rostlina dorůstá i ve volné půdě pouze do výšky 30 – 40 cm. Kulovité plody o průměru 2 – 3 cm dozrávají z tmavě zelené do červené barvy, jsou nasazeny vzpřímeně a nahloučeny v hustých trsech na povrchu rostliny. Listy jsou kopinaté, štíhlé a někdy prorůstají plodenstvími. V Itálii se plody často plní mozarelou nebo ančovičkami a griluje se. Při tepelném zpracování ztrácí, na rozdíl od jiných chilli, až polovinu ostrosti.

Množství

FEFERONKY – jsou velmi silně pálivé papričky nejrůznějších tvarů a barev.
Je to nenahraditelné kuchyňské koření, které se dostává čím dál větší obliby.
Také jsou nenahraditelnou surovinou při nakládání. 
A přece jsou to i hezké, barevné keříky do květináčů.
Nezapomenutelné jsou soutěže v pojídání feferonek.
U těchto paprik nevadí, že plody jsou malé, se slabou slupku. U feferonek jde výhradně o jejich pálivost.

SHU – SCOVILLEHO STUPNICE PÁLIVOSTI
uvádí obsah kapsaicinu zjištěný pomocí chromatografických metod.
Základem je roztok z paprik, cukru a vody, který je následně ředěn vodou a zkoušen do doby, než zcela zmizí pálivost.
Sladká paprika neobsahuje žádný kapsaicin, není co ředit, proto má SHU – 0.
Habanero Red – má pálivost 300 000 SHU.
Z toho plyne, že původní objem roztoku musí být 300 000krát zvětšen, než je kapsaicin zneutralizovaný.
Trojice nejpálivějších feferonek světa podle SHU jsou:
2 200 000 SHU - Carolina Reaper
2 480 000 SHU - Dragon´s Breath
3 180 000 SHU - "Pepper X"

Rostliny feferonek jsou malé, velmi silně větvené a plné většinou malých plodů. Jsou to rostliny vhodné do květináčů, truhlíků a pak třeba na balkon, terasu, nebo na okno. Plody jsou malé se slabou slupkou, proto jsou jimi keříky mnohdy zcela obsypané. Feferonky je škoda dávat do skleníků, dobře rostou na venkovních stanovištích a především v nádobách. I feferonky vyžadují pravidelnou výživu a trvalý přísun vody po celou dobu vegetace. Jsou to rostliny mělce kořenící, proto se tomu musí přizpůsobit péče.

I feferonky je potřeba si vždycky předpěstovat ze semínek, aby brzy plodily a tak se co nejvíce využily.
S výsevem semen se začíná od konce února po celý březen až do poloviny dubna, protože to jsou menší rostliny které rychle narůstají.

TEPLO:
Málokdo má vyhřívaný skleník na 25 °C, proto se drtivá většina výsevů odehrává v domácích podmínkách, nejčastěji na okenním parapetu, kde ale není nejlepší podmínky. Sálavý noční chlad od oken je nejčastější příčinou problémů s klíčením semen papriky. Substrát ve výsevní misce může v době nad ránem prochladnout až na 10 °C, což je teplota pro klíčící semínka likvidující.
Pro klíčení potřebují semínka paprik stabilní a vysokou teplotu. Lépe je jim v místech, kde se tolik teplota nemění, jako se děje na okenním parapetu.

SVĚTLO:
V době klíčení semen, truhlík hned po výsevu, světlo nepotřebuje. Není proto potřebné jej hned umístit na okenní parapet. Světlo je důležité až po vyklíčení semen. Nedostatek světla a k tomu vysoké teploty, z toho jsou vždy slabé a vytáhlé rostlinky. I když se zdá, že za oknem je sluníčka dostatek, jeho intenzita je na jaře podstatně nižší než v letních měsících. Světlo je tak důležité, že mnozí pěstitelé sazeničkám paprik svítí.

VÝSEV SEMEN feferonek začíná od konce února a trvá do poloviny dubna. Kvalitní semínka potřebují kvalitní výsevní substrát s nízkým obsahem živin s pH v rozmezí 6 až 8. Substráty kyselejší a zasolené jsou pro výsevy a pěstování sadby nevhodné. Pro výsev je výborný i navlhčený hrubý Agroperlit.

KLÍČENÍ SEMEN
ihned po výsevu je nejlepší velmi vysoká teplota v rozmezí od 25 do 30 °C. Vyšší teploty už ne. Semínka pak velmi rychle vyklíčí. Světlo není v prvních fázích klíčení důležité, nádoba s výsevem může být i v naprosté tmě. Jakmile se objeví na povrchu substrátu první „háčky“ rostlinek, musí jít výsev na světlo. Když se začnou objevovat děložní lístky, musí se snížit teplota na 20 až 22°C ve dne, v noci je ideální 14 až 16°C.

SEMENÁČKY
jsou nejranější stádium rostliny, je to stonek pouze s děložními lístky. Když už jsou silné, ne vytáhlé, děložní lístky plně rozvinuté, z výsevních misek se pikýrují, přesazují. Vždy se zasazují do hlouběji, aby byly děložní lístky a pokud je tak i s růstovým vrcholem těsně nad povrchem substrátu. Nejlepší pro pikýrování je kelímek, sadbovač či květináč, ve kterém si rostliny vytvoří pevný kořenový bal.
V době klíčení je nejlepší teplota 25 až 30°C
V době růstu a v souvislosti se světelnými podmínkami je ideální teplota 22°C za slunečného dne,
18 až 20°C když je zataženo, tedy menší intenzita světla
14 až 16°C v noci.
Je prospěšné se těmto teplotám co nejvíce přiblížit.

PŘIPRAVÍME SI FEFERONKY NA VENKOVNÍ STANOVIŠTĚ
1 až 2 týdny před vystavením ven se rostlinky otužují. Snižuje se jim teploty o cca 4°C.
Předpěstovaná sadba se zalévá pouze 2 až 3 krát týdně tak, aby byl substrát mezi jednotlivými zálivkami stejnou dobu vlhký a stejnou dobu suchý. Tak se zajistí kořenům dostatečný přístup vzduchu a nedojde k jejich odumírání. Sazenice musí mít kořenové špičky stále bílé, jejich zhnědnutí je příznakem odumírání.
Dle kondice rostlin a použitého substrátu se mohou rostliny každý týden přihnojit krystalickým nebo tekutým hnojivem. Mnohé substráty ale obsahují startovací dávku pomalu se uvolňujících živin na dobu 5 až 6 týdnů.

NEJČASTĚJŠÍ CHOROBY A ŠKŮDCI:
Mšice a molice sáním z listů rostlinu vyčerpávají, tím se snižuje vydatnost a kvalita úrody, a takto oslabená rostlina je náchylnější na další choroby. Plísně. Napadené rostlině listy vadnou, žloutnou a nakonec opadají. Její léčba je obtížná a v rámci záchrany ostatních rostlin je lepší nemocné rostliny zničit.
Suchá hniloba plodů signalizuje poruchu ve výživě rostliny, na nedostatek vápníku v jeho vstřebatelné formě. Rostlina může růst dál, ale postižené plody se již nezachrání a je třeba je vyřadit.

Dobrá semena
66

Vlastnosti

Balení
0,3 g