Dipladénie červená

60 Kč

Mandevilla
Při pěstování rostliny v nádobách potřebujeme dostatečně veliký květináč s drenážními otvory ve dně, to je základ pro výborný růst a kvetení. Čím větší nádoba, tím lepe. Dipladénie je liána, rostlina popínavá, takže potřebuje šplhací oporu. Kvalitní substrát, nejlépe kupovaný, pro kvetoucí rostliny. Pro svou rekordní produkci květů potřebuje dostatek vody a živin po celé letní období. A funkční drenáž, protože nesnáší přemokření, na které rychle reaguje tím, že shodí listy a květy.
Špatně snáší teploty pod +5 °C.

Dostupnost: od poloviny dubna

Množství

Dipladénie, Sandevila, Mandevilla, - vytrvalá, přezimuje v teplotě nad +5°C.
Při dostatku slunečního světla, tepla a zálivky kvete až do zámrazu.
Velké květy nemají rády silný déšť. Opadávají ve velkém množství, květy vyblednou a utvoří se na nich světlé skvrny.
V době květu musí mít rostlina vždy k dispozici dostatek vody. Pokud má rostlina neustálý nedostatek vody a zároveň musí vyživovat mnoho květů, reaguje na to stresem a shazuje květy a listy. Květináč na jižní straně hromadí velké teplo, u takového je nutná denní zálivka. Při nedostatečné zálivce rostlina přežije, protože má schopnost regulovat vypařování vody uzavřením průduchů v listech a zároveň si tvoří zásoby vody v dužnatých kořenech. To znamená, že rostlina přečká delší období, aniž by ji to poškodilo. Nevadne, a vypadá pořád pěkně. Cena za to je, že zastavuje růst.
Pokud je půda v květináči trvale přemokřená, kořeny začnou hnít a rostlina odejde.
Je potřeba pravidelně, nejlépe 1x týdně v zálivce hnojit. Od začátku tvorby poupat, až do podzimu. V tekutém hnojivu jsou živiny rostlině okamžitě k dispozici a na rostlině je to znát: Výrazně se zvyšuje tvorba nových poupat. Ke konci léta se množství hnojiva postupně snižuje, aby se rostlina mohla připravit na přezimování.
Dipladénie se sama zbaví zvadlých květů.
Řezu v letních měsících se pokud možno vyhněte, protože tato popínavá rostlina kvete hlavně na nově vytvořených výhonech. Důležité pro zdraví dipladénie je odborný řez brzy na jaře, v únoru nebo v březnu. Při něm se odstřihnou všechny zvadlé a zažloutlé listy a zbytky květů. Zaschlé výhony je třeba zcela odstranit. To rostlině dodá energii pro nový růst.
Nesnese mráz. Nejvhodnější teplota pro přezimování dipladénií je 5 až 12 °C. Nemělo by být tepleji, protože se tím přeruší období klidu, které rostlina po šesti měsících nepřetržitého kvetení nutně potřebuje, aby nabrala nové síly na další sezónu. Kdybyste se dipladénii v zimě umístila do teplého prostředí, pokračovala by v tvorbě květů, ale byla by silně vyčerpaná málo by rostla a málo by kvetla až by uhynula.
Místnost pro přezimování musí být světlá. Ideální je chladné schodiště, chodby, vytápěný skleník nebo dobře izolovaná garáž s oknem. Pokud dipladénie v létě hodně rozrostla, před přesunem do zimoviště se z rostliny odstřihnou obzvláště objemné výhony. Rozsáhlý řez by se ale měl provádět až na jaře.
Když dipladénie přejde do klidové fáze, sníží se i její potřeba vody. Zaléváme minimálně, jen aby půda v květináči úplně nevyschla. Dipladénie se v zimě nehnojí, rostlina v klidové fázi nemůže živiny nijak využít.
Před přestěhování rostliny ze zimního příbytku na venkovní stanoviště je potřeba rostlinu šetrně připravit.
Na jaře se provede řez, jak už jsem výše uvedl. Přesadíme rostlinu do větší nádoby, a také do nového substrátu bohatého na živiny. A začne se častěji zalévat. Pro první hodiny venku je nejlepší zvolit obzvláště mírný a bezvětrný den. Dipladénii umístěte vždy na několik hodin na slunce a za chladných nocí přeneste květináč zpět do zimoviště. Případně můžete použít ochranné rouno proti mrazu, které minimalizuje výkyvy teplot a silné sluneční záření. Jakmile se teploty, hlavně ty noční zvýší, rostlinu už necháme venku.
Když začne rostlina tvořit nová poupata, začínáme do zálivky přidávat hnojivo.
Po 2 až 3 letech se musí dipladénii přesadit do čerstvé půdy. Rostlina už většinou zcela prokoření starou nádobu, takže se použije větší, i když stará nádoba stále nabízí dostatek místa pro kořenový bal.
I přes hnojení se ze substrátu vyčerpá mnoho důležitých stopových živin a i ten původně nejlepší substrát časem ztratí svou kyprou, vzdušnou strukturu. Pokud má dipladénie v květináči zůstat zdravá po mnoho let, je nezbytné rostlinu každých několik let přesadit do nového substrátu.
Když má dipladénie v období intenzivního pěstování dostatek vody a živin, je méně náchylná k chorobám a škůdcům. Zejména na jaře se na čerstvých, světle zelených listech rády šíří mšice. Ty lze snadno a šetrně potlačit organickým pesticidem na bázi řepkového oleje.
V zimních čtvrtletích se musí rostlina pravidelně kontrolovat, zda se na ní nevyskytují běžní „zimní škůdci“, jako jsou vlnatky nebo třásněnky. Riziko napadení se minimalizuje přezimováním na chladnějším místě s nízkou vlhkostí.

200