Směs typu Lolo

23 Kč

KADEŘAVÝ, listový
hlávkou je seskupení listů, uřízne se celá
výsev: únor a březen skleník, truhlík
březen a červenec na záhon
vegetační doba je 55 - 65 dní od výsadby

popis výrobce semen, SEMO:
Směs poloraných odrůd listového salátu s červeným a zeleným jemně zkadeřeným listem. Osivo ve směsi je barevně rozlišeno.

Množství

Společným rysem listových salátů je, že netvoří pevně uzavřenou hlávku, ale pouze seskupení listů různých tvarů a barev v podobě ploše kulatých až kulovitých růžic, které se najednou celé uříznou obdobně jako salát hlávkový. Výjimkou je salát dubáček, u kterého se mohou, ale nemusí, odtrhávat jednotlivé listy.

Výsevy semen v rychlírnách se u některých uvádějí už od října přes celou zimu a až do března. Pak následuje výsev semen na venkovní záhon od března do srpna.

BABY LEAF salát – takto se označují listové saláty, pro pestrost jsou to většinou směsi, které se sejí do řádků. Nečeká se až dorostou, ale sklízejí se jako malé rostliny, tedy velice brzy. Od výsevů už za 30 až 45 dní. Výsevy se mohou v pravidelných intervalech opakovat, aby byl tento salát k dispozici po co nejdelší dobu.

Pro zahrádkáře se uvádí, že listové saláty jsou určeny k přímým výsevům na záhony. Ale zahradníci z nich dělají balíčkovanou sadbu, protože se na jaře dobře prodává. Takže si balíčkovanou sadbu může připravit z výsevů do truhlíků, každý. Období výsevu semen je od března, v dubnu a v květnu, a pak ještě až v červenci.

Předpěstovaná sadba listových salátů.
Semínka se vysévají do malých truhlíků či mělkých misek, na tácky a podobně. Oblíbené jsou plastové miniaturní skleníčky, což jsou vlastně misky s poklopem, který pomáhá udržet žádoucí mikroklima. Jsou takové velikostí, aby se mohly pohodlně umístit na okenní parapet. Na výsev je nejlepší použít zahradnický substrát. Povrch zeminy se před výsevem utuží. Před výsevem je možné semínka na několik hodin namočit do vlažné vody. Pak se osuší aby se nelepila. U semen salátu urychlování klíčení namáčením nemá až takový význam, protože chceme-li aby klíčila dříve, tak je dříve vysejeme. Semena se rovnoměrně rozhodí po celé ploše a jemně zasypou. Někteří praktikují výsev do řádků od sebe vzdálených 5 cm. Doporučená hloubka výsevu je od 0,5 do 1 cm. My semena salátu nezasypáváme, jen je tak trochu na povrchu prsty zašolícháme, aby k nim mělo přístup světlo.
Semena salátu klíčí podle teploty. Maximální klíčivosti dosahuji při teplotě 22 až 25°C. To klíčí z 99 % už během pouhých dvou dnů. Při teplotě nad tuto hranici jejich klíčivost prudce klesá. 25 °C je teplota pouze pro klíčení, nikoliv pro růst. Pro růst je potřeba podstatně nižší teplota, nejlépe 15°C. Neměla by klesnout pod 8°C. To je ideál. Semena salátu vyklíčí a semenáček a rostlina pak roste i při teplotě nad +3°C. Jen na to potřebují podstatně více času.

Při teplotě nad 5 °C vyklíčí semena salátů za dva týdny.
Při teplotě 10 °C vyklíčí semena salátu za týden.
Při teplotě 25 °C vyklíčí semena salátu za dva dny.
Při teplotách nad 25 °C se výrazně snižuje klíčivost semen salátu.

Výsevy se zalévají co nejopatrněji, nejlépe rozprašovačem, mlžením. Důležitá je i vysoká vlhkost v době klíčení. Pokud nevyséváme do pěstebního mikroskleníčku s průhledným poklopem, je vhodné výsev přikrýt sklem, průhlednou fólii nebo mikroténový sáček. Důležitá je propustnost světla, která je klíčová při vzcházení semínek. Jakmile se objeví první semenáčky, kryt se odstraní a podstatně se sníží teplota. Ideální je 15°C. Vyšší teploty a nedostatek světla vedou k vytahování sazenic. Pokud se výsev nezakryje, pak je nutná zvýšená pozornost, protože povrch substrátu osychá a proto se povrch musí častěji rosit.

Když semínka vzejdou a rostlinám narostou dva pravé listy, je vhodná doba sazenice pikýrovat. To znamená křehké, klíčící semenáčky opatrně přesadit, přepíchat do rašelinového kontejneru, sadbovačů nebo kelímků, ve kterých vytvoří pevný kořenový bal. V nich sazeničky dopěstujeme. Rostliny s kořenovým balem při přesazení na konečné stanoviště nepřerušují růst. 

SEMO
32

Vlastnosti

Balení
0,6 g