CELOROĆNÍ výsev: březen až duben, a srpen na záhon vegetační doba z jarních výsevů je 50 - 65 dní vegetační doba z podzimních výsevů je 240 dní
popis výrobce semen, SEMO: Špenát setý Matador je osvědčená odrůda tmavolistého špenátu. Listy jsou středně velké, rozkladité a s tupou špičkou. Špenát Matador můžeme použít pro podzimní i jarní výsev, spolehlivě přezimuje a je značně odolný proti vybíhání do květu. Svými růstovými vlastnostmi je velmi vhodný pro velkovýrobu.
Špenát je chladnomilná zelenina. Vysoké teploty a dlouhý den způsobují vybíhání rostliny do květu. Kvetoucí rostlina je tuhá a ztrácí chuť. Jaro a podzim jsou proto nejvhodnějšími obdobími pro pěstování špenátu na zahrádce.
Semena se mohou namočit a nechat 24 hodin v lednici. Iniciují se v nich procesy klíčení. Takto nabuzená semena ale nesmí po výsevu proschnout. Špenát vyséváme přímo na záhon. Rostliny mají rychlý vývoj.
Jarní kulturu se vysévají v březnu až v dubnu, sklízíme je za 45 až 65 dní od výsevu. Letní výsevy se provádí v srpnu, špenát se sklízí v září a říjnu. Výsevy v září jsou určeny k přezimování rostlinek na záhonu a k jarní sklizni. Špenát je i v našich zimách dostatečně mrazuvzdorný.
Intenzivní šlechtění se soustřeďuje na odolnost k vybíhání do květu a na rezistenci k chorobám, hlavně virózám a plísni špenátové. Špenát vyžaduje neutrální půdní reakci v rozmezí 6,5 až 7,5 pH. Půda pro jeho pěstování by měla být hlinitopísčitá ale dostatečně vododržná. Pro pěstování špenátu na těžkých a slévavých půdách se doporučují vyvýšené záhony nebo hrůbky, které zajistí kořenům příhodné podmínky pro růst a vývoj. Rostliny špenátu vytvoří za krátkou dobu velké množství zelené hmoty, proto mají vysoké nároky na přístupné živiny v půdě. Proto se záhon pro špenát před výsevem hnojí. Špenát má kořeny rozmístěny mělce pod povrchem půdy, okopává se proto opatrně, aby se neporušila kořenová soustava rostliny. Plevele je nutné odstraňovat, aby neobírala rychle rostoucí rostliny o přístupné živiny a vodu.
Špenát se skladuje vložením do polyetylénového sáčku a co nejrychleji se dá do lednice. Listy špenátu jsou citlivé na etylén, proto se neskladuje v lednici spolu s jablky, melouny nebo rajčaty. Etylén, který tyto plodiny uvolňují, způsobují žloutnutí špenátových listů.
ŠPENÁT OBSAHUJE: vitamíny A a C, antioxidanty, které udržují kardiovaskulární systém v kondici a snižují riziko infarktu kyselinu listovou, která je podstatná pro vývoj červených krvinek a pro růst cholín a inositol, substance které přispívají k prevenci arterosklerózy a spomalují kornatění tepen karotenoidy lutein a zeaxantin podporující zrak, snižující riziko makulární degenerace a šedého zákalu vitamín K nutný pro správnou krvetvorbu a srážlivost krve