Surfinie jsou vegetativně množené petúnií, které se vyznačují tvořením mohutných převisů.
Surfínie jsou mnohem odolnější než klasické petúnie. Rychleji a bohatěji narůstají, a na rozdíl od klasických petúnií skvěle odolávají povětrnostním podmínkám, snáší jarní i podzimní mrazíky. Netrápí je tak často obvyklé nemoci petúnií. Díky těmto vlastnostem a bohatým kaskádám květů si surfínie získaly srdce pěstitelů i v Česku. Proto je v česku licenční množitelna.
Základem úspěšného pěstování je kvalitní substrát. Musí být dobře propustný, bohatý na živiny, mírně kyselý. Připravuje se ze směsi rašelin, kompostu a písku v poměru 2:1:1. Kromě základních prvků dusíku, fosforu a draslíku musí obsahovat železo, které je nutné ke správnému růstu surfinií. Prodávají se substráty speciálně vyvinuté pro pěstování surfínií, které jsou dokonalé. Jeden je připravován z vybraných druhů rašeliny, z kvalitního vyzrálého kůrového humus a jílu, což zabraňuje vyplavování živin. Substrát je bohatý na základní živiny a stopové prvky. Je obohacený o startovací dávku hnojiva s mikroprvky na 6 týdnů, a má sníženou hodnotu pH. Živiny jsou v optimálním poměru a tím podporují zdravý a bujný růst a bohatou násadu květů. Díky obsahu železa zabraňuje žloutnutí listů, výskytu chlorózy. Složení substrátu pro surfínie od firmy AGRO.CZ. a.s.: 70% rašelina bílá, 30% rašelina černá, 60 kg/m³ Florisol, 1,7 kg/m³ N, P, K 14+16+18+ME, 150 g/m³ Micromax Premium, 12 g/m³ chelát železa, 100 ml/m³ zvlhčovací činidlo.
Důležitá je zálivka a na tu jsou surfínie hodně citlivé. Musí být dostatečná, pravidelná, nejlépe brzy z rána nebo v podvečer, kdy už slunce příliš nepálí. Pozor na přelévání. V příliš vlhkém či dokonce v mokrém substrátu surfínie přestávají růst, trpí chorobami, nekvetou a uhnívají. Důležité je proto nechat pěstební substrát vždy mírně vyschnout a až teprve pak zalévat. Nikdy ho však nenechte vyschnout úplně. Za chladných a vlhkých dní zálivku omezte. Surfínie je nutné chránit před větrem a deštěm. Výhonky surfínií jsou křehké a větší vítr je může polámat, déšť lehce poničí jemné květy Navíc, po vydatnějších deštích mohou trpět plísněmi. Pro bujný růst a bohaté květenství se musí surfiniím dodávat potřebné množství živin. Jejich nedostatek dávají najevo žloutnutím listů. Během vegetace vydatně přihnojujte hnojivy se zvýšeným obsahem draslíku a fosforu. Nedoporučují se hnojiva s vyšším obsahem dusíku, která oddálí kvetení a přispívají k rozvoji houbovitých chorob. Nejlepší je používat hnojiva rozpustná ve vodě označená jako hnojivo pro surfínie, nebo pro kvetoucí rostliny, nebo pro balkonové květiny. Ty se aplikují v zálivce. Pokud se na listech objeví chloróza, je nutné přihnojení hnojivem s vyšším obsahem železa. Během kvetení se doporučuje odstraňovat odkvetlé květy, tím se podpořili násada nových poupat.
Na rozdíl od petúnií jsou surfínie proti obvyklým chorobám odolnější. Při vlhkém, deštivém počasí je ohrožuje padlí. Ze škůdců jsou nejhorší mšice, molice a svilušky, které dokážou rostliny zdecimovat. Mšice se na rostlinách vyskytují hlavně na jaře. Svilušky se vyskytující v příliš suchém a teplém počasí. Molice saje na spodní straně listů, dochází k odbarvování, deformování a opadávání listů. Při sání vylučují medovici, a ta je vstupní branou pro černě. Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a když se nezakročí, pak i hynou. Na všechny tyto savé škůdce existuje celá řada přípravků, takže je snadné proti nim bojovat a zbavit se jich. Jen se musí začít okamžitě, nic neodkládat.
Surfínie se pěstují výhradně v nádobách. Pak dostanou pouze to, co jim dáme. Rostliny jsou vystaveny silnému vlivu povětrnostních podmínek. Déšť, vítr, sluneční svit, to vše v nadměrné míře může surfínie poškodit. Vhodné je opatřit nádobu podpůrnou drátěnou konstrukcí. Nad sazenicemi umístíme mřížku, do ok pak vplétáme opatrně výhonky tak, abychom je nepolámali. Povrch půdy je tak chráněn proti vysychání a rostliny nepolehávají. Surfínie mají rády hodně světla, proto je nezbytné je umístit na slunné místo. Do truhlíků o délce 50 až 60 cm zasaďte 3 rostliny. To bohatě postačí.