ACORN typ používáme jako cukety sklízíme o váze kolem 1 kg
Popis výrobce semen, Dobrá Semena: Odrůda typu „acorn“. Plody jsou žebernaté, zašpičatělé a velice chutné, s pevnější dužinou a oříškovou příchutí. Vysoce výnosná odrůda s vyrovnanými plody o hmotnosti kolem 1 kilogramu. Slupka plodu je smetanově bílá a dobře chrání plod při skladování. Plody můžete využít v interiéru jako jedlou dekoraci. Vyžaduje slunečnou polohu a bohaté, dobře vyhnojené půdy.
Tykve typu acron se řadí mezi zimní tykve, což znamená, že mohou být dobře a velice dlouho skladovatelné, mnohdy až do jara. Plody jsou žebernaté, zašpičatělé a velice chutné, s pevnější dužinou a oříškovou příchutí. Jsou to vysoce výnosné odrůdy s vyrovnanými plody o hmotnosti kolem 1 kilogramu. Slupky plodu dobře chrání plody při skladování. Plody lze využít v interiéru jako jedlou dekoraci.
Acorn v překladu označuje žalud a tomuto plodu jsou tykve acorn skutečně podobné. Plody jsou menší, dlouhé 15 až 20 cm o hmotnosti od 300 gramů až 1 kilogram. Jsou u květního konce zašpičatěné, s podélným žebrováním. Jednu máme už léta zařazenou mezi okrasné tykvičky a jmenuje se CELEBRATION F1.
Tykve jsou teplomilné rostliny. Pochází z tropů, ale jsou dobře přizpůsobivé. Dokážou snést nejen vlhké tropické podnebí, ale i chladné horské. Vyžadují hlinitou půdu, humózní, středně těžkou, bohatou na živiny s dostatečným množstvím dostupné půdní vláhy. A slunné stanoviště. Tykve vyséváme v první dekádě května do předem připravených hnízd a do hloubky 3 až 5 cm. Poté co rostliny vzejdou a vytvoří 2-3 pravé listy je vyjednotíme do konečného sponu 1,3 až 1,5 x 0,8 až 1 m. Tykve si lze předpěstovat 2 až 3 týdny před výsadbou na konečné stanoviště. Během vegetace se záhon odpleveluje, dokud rostliny nevytvoří souvislý porost. Zaléváme vydatně a přitom dbáme, abychom neovlhčovali listy. Tykve jsou většinou odolné chorobám a škůdcům, přesto se mohou objevit některé následující problémy: padlí okurkové, koncová hniloba plodů, mechanické poranění listů. Někdy tykve potřebují po sklizni několik týdnů dozrávat. Rozloží se venku na slunci na slámu nebo se nechají dozrát doma. Uskladněným plodů tykví vyhovuje chlad, ale nemůže být skladována ve vlhku. Pokud jsou ve sklepě problémy s plísní a vlhkostí, určitě není vhodná pro uskladnění dýní. Stopka se od plodů neodtrhává, ale nechá se na něm zaschnout. Odstraňuje se až těsně před použitím.
Dýňová semena se vysévají přímo na záhon v druhé polovině května do předem připravených jamek do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe. Musí se počítat s tím, že se tykev hodně rozroste, proto potřebuje dostatek místa. S předpěstováním sazenic se začíná začátkem dubna. Semena se zasejí do výsevního substrátu 2 až 3 cm hluboko. Rychle vzcházejí a rostou. Potřebují dostatek rozptýleného světla, vláhy a stálou teplotu. Po třech týdnech rostlinky přesadíme do větších květináčů. Dobře zakořenělé sazenice se vysazují na záhon nebo ještě lépe na kompost v polovině května, po ledových mužích. Do jamky přidáme hnojivo a kompost, a každou sazenici mulčujeme slámou nebo trávou, aby měla dostatek vlhkosti. Během vegetace záhon odplevelujeme, dokud rostliny nevytvoří souvislý porost. Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje hluboko do půdy, a většinou si potřebnou vláhu obstarají samy. Když je ale delší sucho, musíme je občas vydatně zalévat ke kořenům. Jak se dýně rozrůstá, je dobré její výhony zkracovat na délku 2 metry. Rostlina se bude více větvit a bude i více plodit.