Libeček

Libeček Lékařský

30 Kč

Levisticum officinale
mnoholetá trvalka statného vzrůstu,  jedna z našich nejznámějších bylin užívaných v kuchyni. Používá se kořen, nať i semena. Pokud pěstujeme libeček na nať, nenecháváme jej vykvést. Doba kvetení je červenec – srpen. Nať sklízíme vždy brzy ráno, nebo večer, z důvodu zachování aromatických silic. Doporučuje se sušit ve stínu, s dostatečným přístupem vzduchu.

Dostupnost: od poloviny března

Množství

Libeček lékařský, Levisticum officinale, trvalka, bez problémů přezimuje
Půda pro výsadbu libečku postačí běžná zahradní, hluboká humózní s dostatkem živin podpoří růst. V těžkých, mokrých půdách bude rostlina slabá. Pokud nejsou dlouhotrvající sucha, není třeba libeček ani zalévat. Stanoviště snáší jak slunné, tak i polostinné, jen zcela zastíněná místa vhodný nejsou. Na jednom místě zůstává libeček několik let. Kvete koncem června, květní silné lodyhy můžete odstraňovat, pokud je necháte, nic se nestane. Už první vyrašené lístky brzy z jara mají silnou vůni, kterou si nelze splést a přirovnává se k maggi.
Do jídla ho stačí jen troška, nejlépe se hodí do tradiční české bramboračky či zeleninových polévek. Do omáček a k dušeným masům je vynikajícím kořením. Přidat ho lze i do mletého masa a marinád na grilování. Do luštěnin, vaječných jídel.
Přidávání listů do pokrmů podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a potlačuje nadýmání. Příznivý vliv má i na žlučník, rozpouští žlučové i ledvinové kameny. Jako žaludeční likér se doporučuje lihový výluh ze semen libečku (přidává se trochu medu), čaj z čerstvých nebo sušených listů ulevuje při dně a revmatizmu, také podporuje krevní oběh. Tato rostlina není vhodná pouze pro lidi s vážným postižením ledvin, jeho silice ledviny dráždí.

26