MUŠKÁTOVÁ na vaření, pečení a smažení váha 1 - 1,5 kg
popis výrobce semen, SEMO: Máslová tykev s malými hruškovitými plodem světle zelené, později okrové barvy o hmotnosti 1 – 1,5 kg. Malý semeník je umístěn jen v hlavě plodu. V časné zralosti je dužnina krémově bílá až světle žlutá, s máslově ořechovou chutí, obsahuje malé množství semen, v plné zralosti je jasně oranžová. Dužnina je máslové konzistence a příjemné oříškové chuti. Další předností této odrůdy je její ranost. Násada na rostlině je 3 – 5 plodů. Používá se ke konzervování, syrové mladé plody jsou vhodné na přímý konzum, různé kuchyňské úpravy, je vynikající na polévky a vhodná i k přípravě salátů.
Tykev muškátová, nebo-li máslová, nebo-li pižmová má dužinu poměrně měkkou, obsahuje hodně vody a málo škrobu. Hodí se pro všechny kuchyňské úpravy. Nejčastěji se využívá pro přípravu pyré, koláčů či polévek, můžeme ji plnit a zapékat, dusit, vyrábět z ní marmeládu, smažit hranolky, jíst ji syrovou v zeleninových salátech a má mnohé další užití. Plody se uchovávají na suchém a dobře větratelném místě při teplotě 10 až 15 °C, při které slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Musí ale být v suchu, nikdy ne ve vlhku.
Tykev muškátová má plazivý růst, vyznačuje se mohutnými liánami s rozložitými listy a silnými úponkami. U nás je spojována hlavně s typem butternut, pro který je typický hruškovitý plod se světle oranžovou, tuhou slupkou a semeníkem ve spodní, rozšířené části. Dužnina butternutů je světle oranžová s oříškovou příchutí.
Tvarová rozmanitost plodů tohoto druhu je ale podstatně širší – plody mohou být kulovité, ploché i válcovité o hmotnosti od 1 do 20 kg. Slupka plodu nemusí být pouze světlá, může být i tmavě zelená nebo téměř oranžová. Na pultech prodejen se prodávají menší, téměř kulovité plody tohoto druhu o hmotnosti 1- 1,5 kg.
Tykev muškátová se pěstuje pro její dužinu, která když je vyzrálá je sytě oranžová, s vysokým obsahem betakarotenu, je sladká a jemně aromatická. Plná chuť dužiny vynikne až u plodů, které jsou dokonale vyzrálé.
Tykve jsou teplomilné rostliny. Pochází z tropů, ale jsou dobře přizpůsobivé. Dokážou snést nejen vlhké tropické podnebí, ale i chladné horské. Semínka tykve by měla být sázena při optimálních teplotách 15 až 25 °C, s vlhkými podmínkami. Většina semen klíčí během několika dní, některé druhy jsou na klíčení náročnější. Po jarních mrazících se rostliny vysazují na záhon asi 1 metr od sebe. Některé druhy potřebují ještě více místa. V době tvorby plodů vyžaduje vydatnou zálivku. Na počátku podzimu se odstraňují nadměrné listy k lepšímu dozrávání tykví během podzimního sluníčka. Uskladněným plodů tykví vyhovuje chlad, ale nemůže být skladována ve vlhku. Pokud jsou ve sklepě problémy s plísní a vlhkostí, určitě není vhodná pro uskladnění dýní. Stopka se od plodů neodtrhává, ale nechá se na něm zaschnout. Odstraňuje se až těsně před použitím.