Abelmoschus esculentus je to mohutná, až 2 m vysoká rostlina s obřími listy podobná palmě. Listy měří i více jak 30 cm, květ je taktéž veliký, žlutý se sytě purpurovým středem o velikosti až 7 cm. Na rostlině vyrostou zeleninové lusky, přesněji tobolky, které jsou až 25 cm dlouhé a až 2 cm široké. Jsou dlouze zobanité a obsahují až 60 kulatých semen. Tobolky obsahují velké množství látek, které příznivě působí na zažívací trakt. Ibišek jedlý je díky velkému množství vlákniny a malému množství kalorií součástí redukčních diet. Napomáhá ke snižování cholesterolu, podporuje fungování střev a snižuje možnost výskytu některých rakovinných onemocnění.
Ibišek jedlý, bamie, okra, ibiškovec jedlý, Abelmoschus esculentus, - letnička jedná se o mohutnou, na pozemku krásnou, dominantní solitéru, která je podobná palmě. Během vegetačního období je třeba ibišky jedlé vydatně zalévat a pravidelně hnojit, především v období růstu tobolek. Špatný růst rostliny, příliš malé tobolky bývají způsobené nízkými teplotami, nedostatkem vody nebo slabou výživou. Tobolky ibišku jedlého sklízíme mladé, asi pátý den po odkvětu. V té době jsou velmi křehké, slizovité, až 6 centimetrů dlouhé, a hlavně, uvnitř bez semen. Tobolky rostou velmi rychle, dozrávají během 24 hodin. Sklízejí se tobolky dlouhé pouze 5-8 cm, tehdy je nejměkčí a nejstravitelnější. Pod každým listem roste pouze jedna tobolka, proto se list po sklizni tobolky odlomí. Čím častěji se bude sklízet, tím více květů, a následně i více plodů, se objeví. Iobolky obsahují velké množství látek, které příznivě působí na zažívací trakt, obsahuje hlavně vitamín C. Mají malou energetickou hodnotu, proto jsou vhodné pro redukční diety. Tobolky obsahují velké množství látek, které příznivě působí na zažívací trakt.
Ibišek jedlý je díky velkému množství vlákniny a malému množství kalorií součástí redukčních diet. Napomáhá ke snižování cholesterolu, podporuje fungování střev a snižuje možnost výskytu některých rakovinných onemocnění. bišek jedlý je díky velkému množství vlákniny a malému množství kalorií součástí redukčních diet. Napomáhá ke snižování cholesterolu, podporuje fungování střev a snižuje možnost výskytu některých rakovinných onemocnění. Díky vysokému obsahu slizu je velmi šetrný pro žaludek.
Semena vyséváme od koncem února a během března do květináčů či kelímků. Před výsevem se namočí na několik hodin do vlažné vody. Pak se vloží po jednom do malých květináčů hluboko 1-2 cm. Nad kelímky se umístí skleněná tabulka či průhledný igelit, aby se udržela vysoká vlhkost. Ke klíčení je potřeba teplota 20-25 °C. Jakmile semena vyklíčí, odstraní se skleněná tabulka či igelit, a květináče se přemístí na dobře osvětlený okenní parapet. Až rostliny dosáhnou výšky asi 15 cm, přesadí se do větších květináčů. Až rostlina dobře prokoření, přenese se do vytápěného skleníku s teplotou 15-20 °C. Ze začátku má ibišek jedlý prakticky stejně vysoké nároky na teplo, jako skleníkové okurky. V květnu, když už pomine nebezpečí mrazů, sazeničky vysazujeme na slunné stanoviště pod fóliové kryty, nebo do polyetylénových pytlů se substrátem.
Často se ibišek pěstuje v nádobách, pak použijte květináč o minimální velikosti 20 litrů. Použije se zahradnický substrát bez rašeliny. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být nejméně šedesát centimetrů. Během vegetačního období, hlavně při pěstování v nádobách je třeba ibišky jedlé dostatečně zalévat a pravidelně hnojit kombinovaným hnojivem. To především v období růstu tobolek. Tobolky rostou velmi rychle, dozrávají během 24 hodin. Sklízejí se tobolky dlouhé pouze 5-8 cm, tehdy je nejměkčí a nejstravitelnější. Pod každým listem roste pouze jedna tobolka, proto se list po sklizni tobolky odlomí. Čím častěji se bude sklízet, tím více květů, a následně i více plodů, se objeví. Špatný růst rostliny, příliš malé tobolky bývají způsobené nízkými teplotami, nedostatkem vody nebo slabou výživou.