OLEJNÁ, na loupání semen semínka jsou bez slupky jsou příjemné chuti a plná zinku
popis výrobce semen, MoravoSeed: Olga je olejná forma tykve obecné. Rostlina je plazivého vzrůstu, středně větvená s dobře vyvinutými úponky. Mladý plod středně zelený s výraznou bělavou skvrnitostí, slabě až středně lesklý. Plod plně vyvinutý je středně až tmavě zelený, kulovitého tvaru, v botanické zralosti středně až tmavě oranžový. Semeno velké, elipsovitého tvaru, bez slupky, tmavě zelené.
Tykev olejná je specialitou rakouského Štýrska. Během asi sto let trvajícím šlechtění byla semena tykve olejné zbavena nepříjemné tvrdé dřevnaté slupky. Nyní jsou semena potažena už jen tenkou „kůžičkou“. Konzumace takových semen se proto stala příjemnou záležitostí. V malém balení se semínka pro přímý konzum bez dalších úprav běžně prodávají v oddělení potravin.
Hlavním produktem tykve olejné jsou proto semena, správněji - bezslupková jádra.
Semena tykve olejné jsou zdrojem nenasycených kyselin, které snižují cholesterol, působí příznivě na krevní tlak a snižují tak riziko infarktu a mrtvice. Šedozelená semena oříškově nasládlé chuti obsahují nejen zinek a vitamin E, ale i vitaminy A, D, dále vitaminy skupiny B a minerály jako selen, draslík, vápník, fosfor, hořčík, měď, mangan a železo. Obsažené přírodní hormonálně účinné látky zvané kukurbitol zpomalující proces stárnutí. Mužům doporučují odborníci dýňová semínka jako prevenci proti zbytnění prostaty.
Příprava semen tykve olejné: Vydlabaná dýňová semínka se propláchnou vodou a usuší se. Konzumují se bez dalších úprav, jedí se jen tak, jen pro zdraví.
Dužina tykve olejné není určena ke konzumaci, využívají se pouze semena. Ta se pojídají syrová, v průmyslném zpracování se z nichž za studena lisuje olej. Má hnědozelenou barvu a lahodnou chuť. Je určen ke konzumaci zastudena, přidává se do salátů či dýňové polévky, někteří jej konzumuje přímo – jednu až dvě polévkové lžíce denně. Tento olej je bohatý na aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny a celou řadu prvků, jako je např. hořčík, vápník, zinek a železo. Díky svému složení dále povzbuzuje dýňový olej krevní oběh a působí příznivě na trávicí trakt. Při kazivosti zubů se doporučuje jako zubní olej. Rovněž by po něm měly sáhnout osoby trpící lupénkou, akné a některými typy ekzémů. Používá se jako základ vlasových zábalů pro vlasy namáhané a poškozené. Vyživuje nehtové lůžko, a tím podporuje růst nehtů a jejich zpevnění.
Tykev olejná má poměrně krátkou vegetační dobou. Má bohatý kořenový systém a bujný vzrůst. Lodyha je hranatá, drsně chlupatá, listy velké a řapíkaté, srdčitě vejčité. Kvete žlutě. tvoří více květů. Semena jsou plochá, eliptická, většinou šedozelená.
Tykev olejná je rostlina náročná na teplo a živiny. Pro tykev jsou vhodné půdy humózní, hlinité, písčitohlinité, záhřevné. Nejlepší pozemky jsou rovné nebo s mírnou svažitostí k jihu nebo jihozápadu. Mohutný kořenový systém dokáže zásobovat rostliny velkým množstvím vody i v období velkého sucha. Tykev olejná nesnáší zastínění. Rozhodující význam pro výnos má stará půdní síla s dobrou zásobou živin. Důležité je organické hnojení na podzim. Se sklizni začínáme, když většina plodů změní zelenou barvu na žlutou. Plody se odříznou od rostliny ale nechají se na záhoně, nebo na podestýlce za slámy a na slunku. Uklidí se za 5 až 7 dní. Tímto postupem se urychlí fyziologické dozrávání a také se tím usnadní následné uvolňování semínek z dužniny.