Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2024 je už v prodeji.

Náprstník vlnatý / Digitalis lanata

Náprstník vlnatý

25 Kč

Digitalis lanata, - semena
usušená nať je významná surovina pro izolaci účinných látek. Ty jsou nenahraditelné při léčení srdeční nedostatečnosti, například při poruchách srdečního rytmu, krevního oběhu a s tím spojenými otoky, dušností, sníženou diurézou a stagnací krve v plicích a játrech. Náprstník vlnatý je jedovatá rostlina. Používají se pouze hromadně vyráběné léčivé přípravky pod lékaře. Pro lékařské použití se náprstník vlnatý vysévá v prvé či druhé dekádě dubna, při teplotě půdy asi 10°C, do hloubky 5 až 10mm. Mladý semenáč potřebuje dostatek vláhy, později si vodu svým statným kořenem získává ve větších hloubkách. Rostlinu lze množit pouze generativně, tedy semeny Semena jsou drobná, červenohnědá, eliptická, 1,5 mm velká, udržují klíčivost i osm roků.

Množství

Náprstník vlnatý, Digitalis lanata, - dvouletá, u nás přezimuje 
je to dvouletá, vzácně až krátce vytrvalá, až 80 cm vysoká rostlina s dlouhým, přímý květenstvím s mnoha světle žlutými květy. První rok vyrostou ze semene listy v nízké růžici, druhým rokem z nich vyrazí vzpřímená lodyha, která je nevětvená, vespod s listy a výše s listeny a květy. Lodyha přechází v husté hroznovité květenství dlouhé 30 až 60 cm, které může mít sto i více květů, jež jsou 2 až 3 cm dlouhé. Květy nakvétající postupně od spodu, po opylení květní koruna opadá a je již vidět drobná tobolka. Semena jsou drobná, červenohnědá, eliptická, 1,5 mm velká, udržují klíčivost i osm roků. Pro zisk semen se květní osa odřezává a dává sušit v době, kdy jsou tobolky ve spodní třetině lodyhy vyzrálé Během růstu se množství i složení léčivých glykosidů obsažených v listech mění.
Roste ve světlých lesích, v lesních lemech a na osluněných křovinatých stráních. Nejlépe mu vyhovují písčitohlinité půdy s dostatečnou zásobou živin.

Listy pro medicínské účely se sklízejí prvým rokem, za pět až šest měsíců po vyklíčení. Obvykle se odřezávají za suchého počasí počátkem října, po sejití rosy, nejlépe v časných odpoledních hodinách.
Náprstníkové glykosidy jsou termolabilní a při teplotách pod 20 °C a nad 60 °C dochází k jejich štěpení.

Náprstník vlnatý je jedovatá rostlina.
Samotná rostlina se v terapii nepoužívá. Používají se pouze hromadně vyráběné léčivé přípravky a to pod odborným dohledem lékaře.
Usušená nať je významná surovina pro izolaci účinných látek. Ty jsou nenahraditelné při léčení srdeční nedostatečnosti, např. při poruchách srdečního rytmu, krevního oběhu a s tím spojenými otoky, dušností, sníženou diurézou a stagnací krve v některých orgánech (plicích a játrech). Nevýhodou je kumulace náprstníkových glykosidů v srdečním svalu a možnost předávkování.
Rostlina je jedovatá.


Náprstník vlnatý se vysévá v prvé či druhé dekádě dubna, při teplotě půdy asi 10 °C, do hloubky 5 až 10 mm. Mladý semenáč potřebuje dostatek vláhy, později si vodu svým statným kořenem získává ve větších hloubkách.
Rostlinu lze množit pouze generativně, tedy semeny Semena jsou drobná, červenohnědá, eliptická, 1,5 mm velká, udržují klíčivost i osm roků.

97

Vlastnosti

Balení
30 semen