Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2023 je už v prodeji.

Rozrazil lékařský / trvalka

Rozrazil lékařský, trvalka

25 Kč

Užití: snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí příznivě na močové cesty při zánětech a při kaméncích, kde podporuje jejich rozpadání – ne rozpouštění. Osvědčil se při bronchitidě a zejména při astmatu. Podporuje zažívání a tvorbu slinivkových enzymů. Čistí krev.

 

Množství

Rozrazil lékařský (Veronica officinalis L.)

Čeleď: krtičníkovité (Scrophulariaceae)

Lidové názvy: veronika, hušec, úložník, tržník, přítržník

Popis: Je to vytrvalá bylina s válcovitým, plazivým oddenkem, z něhož vyrůstají 10 - 20 cm dlouhé, poléhavé a kořenující, drsně chlupaté, větvemi a květenstvími vystoupavé lodyhy, porostlé vstřícnými listy, které jsou vejčitě eliptické až široce kopinaté, 20 - 50 mm dlouhé, klínovitě zúžené v řapík, s čepelí v dolejší polovině celokrajnou, ostatně mělce vroubkovanou, roztroušeně chlupatou. V úžlabí listů vyrůstají květní hrozny, jež jsou vzpřímené, husté, později prodloužené, žláznatě pýřité. Modrofialové až bledě modré kvítky stojí na krátkých stopkách, jež vyrůstají z úžlabí kopinatých listenů. Jednotlivé kvítky jsou složeny ze čtyřdílného kalichu a čtyřcípé, srostloplátečné, zvonkovitě kolovité, 6-7 mm v průměru měřící koruny, jejíž hořejší cíp je větší než ostatní. Semeník se za plodu mění v obsrdčitou, mělce vykrojenou, žláznatou, asi 4 mm dlouhou tobolku, která obsahuje čočkovitá, asi 1 mm široká semena. Kvete od června do srpna.

Výskyt: Roste v sušších a světlých lesích, na sušších lukách a na pastvinách, na pasekách, podél cest a jiných podobných místech z nížiny až do hor. Obzvláště hojný je ve vřesových borech a doubravách.
Roste téměř v celé Evropě včetně Islandu a Azorských ostrovů, neroste v arktické oblasti Ruska a v jižní polovině Pyrenejského poloostrova, dále roste na Kavkaze a na východní části Severní Ameriky.

Možnost záměny: Kromě rozrazilu lékařského roste u nás dalších asi 30 druhů tohoto rodu a v mírném pásu Evropy a Asie bychom jich napočítali přes 150. Vzhledem k charakteristickým znakům, zejména složení květenství a květů, tvaru listů a poléhavým kořenujícím lodyhám se rozrazil lékařský snadno odlišuje od ostatních druhů.

Zajímavost: Rodový název Veronica je vysvětlován několika způsoby. Nejčastěji se odvozuje od latinských slov vera (pravá) a unica (jediná). Legenda ze 13. století tvrdí, že rozrazil byl pojmenován na počest bohaté Římanky Veroniky, která vyléčila císaře Tiberia (1. stol. n. l.) z malomocenství, podle jiných vznikl název zkomolením Pliniova názvu Betonica, patřícího podobné bukvici a odvozeného od Vetonů, starověkých obyvatel Pyrenejského poloostrova, kteří ji používali jako léčivou.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: nať (Herba veronica)

Obsahové látky: třísloviny, hořčiny, glykosid aukubin, organické kyseliny, vitamin C, saponiny, pryskyřici, vosky, stopy silice

Sběr a sušení: Sbírá se kvetoucí nať od června do srpna. Seřezává se těsně u země a ihned po sběru je nutno ji rychle sušit na stinných vzdušných místech bez obracení, při kterém snadno opadávají květy. Při umělém sušení teplota nesmí překročit 35 °C. Zejména je nutno dbát na to, aby si droga uchovala své původní zbarvení a nezhnědla (zhnědnutí je doprovázeno štěpením hlavní obsahové látky, glykosidu aukubinu). Droga je téměř bez pachu a má slabě nahořklou chuť, uskladňovat se musí v dobře uzavřených nádobách.

Použití: Droga byla v dřívějších dobách velmi oblíbená a nacházela velmi široké použití, dnes se však již téměř nepoužívá. Při kašli napomáhá rozpouštění hlenů a tím usnadňuje odkašlávání. Při chronických zánětech průdušek se doporučovalo pít dvakrát až třikrát denně zápar, připravený přelitím čajové lžičky drogy šálkem vroucí vody. Má i mírný protiprůjmový účinek, což lze vysvětlit přítomností tříslovin. Droga snižuje hladinu cholesterolu v krvi, příznivě působí při zánětech močových cest i při kaméncích. Při chorobách ledvin se dříve doporučovaly pít každé ráno 4 lžičky směsi ze stejných dílů čerstvé šťávy a kozího mléka.

Lidové léčitelství připisovalo droze různorodé léčebné účinky. Podle starých herbářů rozrazil podporuje vylučování vody z těla, podporuje chuť k jídlu, napomáhá činnosti různých žláz, má protizánětlivé, protikřečové, antitoxické, krvetvorné a krev čistící účinky, napomáhá při bolestech hlavy, chorobách ledvin, plicní tuberkulóze, menstruačních potížích, vyrážkách, plísňových chorobách, žaludečních potížích a dokonce i při uštknutí hady nebo pokousání vzteklými zvířaty. Zevně se používal k obkladům a teplým zábalům při kožních chorobách včetně svrabu a spálenin, ke kloktání při zánětech dásní apod. Čerstvá nať je používána také při jarních bylinných kúrách a jako přísady do polévek a salátů.

107

Vlastnosti

Balení
30 semen