Galium verum Má silné močopudné účinky. Svízel očišťuje od chorobných látek ledviny, játra, slinivku břišní, slezinu. Působí i proti chudokrevnosti, vodnatelnosti, při bolesti, takzvanému píchání v boku. Lidové léčitelství doporučuje svízel při epilepsii, hysterii, tanci sv. Víta, nervových chorobách, zástavě močení, zadržování moči, tvorbě písku a kaménků. Dokáže zbavit ledviny, játra, pankreas a slezinu všech toxických látek. Zvyšuje jejich vylučování, opravuje neschopnost odstraňovat normální odpadní látky vznikající při katabolismu a snižuje zánětlivé procesy. Kdo má poruchy lymfatických žláz, měl by pít denně čaj.
Svízel syřišťový, Galium verum, - vytrvalá, u nás přezimuje je až 100 cm vysoká, má čtyřhranné, zaoblené, olistěné lodyhy. Úzké listy jsou uspořádané v přeslenech po osmi až po dvanácti. Na líci jsou hladké a tmavě zelené, na rubu bělavé s patrnou středovou cévou. Květní laty s množstvím žlutých, medově vonících květů vyrůstají ze stopek rostoucích z úžlabí listenů. Květ je drobný, žlutý. Plodem je dvounažka. K růstu preferuje světlejší lokality s mírně kyselou a živinami chudší půdou. Typickými stanovišti jsou suché trávníky, křoviny a lesní lemy, lze jej najít též na železničních náspech, na písčinách či v borových lesích.
Sbíraná kvetoucí nať ve formě nálevu nebo krátce vařeného odvaru má silné močopudné účinky a snižuje chuť k jídlu. Žvýkání čerstvé nati je jako lék dutiny ústní. Obklady nebo masti se používají na klouby, kožní záněty, nehojící se vředy. Svízel očišťuje od chorobných látek ledviny, játra, slinivku břišní, slezinu. Kdo má poruchy lymfatických žláz, měl by pít denně čaj. Působí i proti chudokrevnosti, vodnatelnosti, při bolesti, píchání, v boku. Čaj používaný zevně velmi rychle léčí kožní choroby, rány, vředy, uhrovitost. Teplé umývání tváře rychle léčí její zvadlou pokožku. Čerstvě vytlačená šťáva se s úspěchem použije, když jí natíráme nemocná místa pokožky. Po natření necháme šťávu zaschnout. Lidové léčitelství doporučuje svízel při epilepsii, hysterii, tanci sv. Víta, nervových chorobách, zástavě močení, zadržování moči, tvorbě písku a kaménků. Dokáže zbavit ledviny, játra, pankreas a slezinu všech toxických látek. Zvyšuje jejich vylučování, opravuje neschopnost odstraňovat normální odpadní látky vznikající při katabolismu a snižuje zánětlivé procesy. Nálev – čaj – se připravuje jen velice krátkým – několikavteřinovým – varem. Na 1/4 l vroucí vody se dává 1 čajová lžička sušené natě, nechá se 10 minut louhovat. Užívá se ráno půl hodiny před snídaní a zbytek po doušcích během celého dne. Rostlina obsahuje enzym parachymosin, který se využívá jako syřidlo při výrobě sýrů. Při použití svízele syřišťového získává sýr krásnou žlutou barvu. Proto název – syřišťový, syřidlo.