Calendule officinalis Má protizánětlivý a antibakteriální efekt. Popíjení čaje vede k podpoře krevního oběhu, pomáhá při potížích s křečovými žilami a při lámavosti hlubokých žil. Vnitřně se užívá k podpoře tvorby žluči, k urychlení hojení hnisavých ran, k potlačení růstu bakterií a plísní. Podporuje činnost žaludku a jater. Užívá se při kašli, astmatu, bušení srdce, závažné a bolestivé menstruaci, vnitřních zánětech, vysokém krevním tlaku, nespavosti, depresi a při některých nádorech, u kterých uvolňuje psychické napětí a mírní symptomy. Přikládaná se na rány ve formě obkladů, na špatně se hojící rány, protože látky které obsahuje podporují proces hojení. Přikládá se na bércové vředy, vnější záněty po bakteriální nebo mykotické infekci. Používá se při očních a ušních zánětech.
Měsíček lékařský, Calendule officinalis, – jednoletý až dvouletý je vysoká asi 50 cm, má přímou, často bohatě větvenou, mírně chlupatou lodyhou. Listy měsíčku jsou kopinaté nebo vejčité, ochlupené, okraje hladké, krojené nebo někdy zubaté. Květenstvím je úbor, kvete od jara do konce podzimu. Plodem měsíčku je nažka. Roste na záhoncích, zplaňuje na skládkách, rumištích, v okolí hřbitovů, cest, podél lesů. Je nenáročný na výběr místa, preferuje více sluníčka, polostín mu nevadí. Suchým pěstováním dosáhneme lepší kvality květů. Nejvhodnější typ půdy je hlinitopísčitá, dobře vyživená. Sbírá se květ měsíčku barvy červenooranžové bez lůžka a zákrovu. Sběr se provádí za sucha. Květy se suší v teplotách do 40°C. Usušené květy snadno přijímají vzdušnou vlhkost a plesniví, pak je potřeba její opětné přesušení.
Má protizánětlivý a antibakteriální efekt. Pravidelné popíjení čaje měsíčku lékařského vede k podpoře krevního oběhu, pomáhá při potížích s křečovými žilami a při lámavosti hlubokých žil. Vnitřně se užívá k podpoře tvorby žluči, k urychlení hojení hnisavých ran, k potlačení růstu bakterií a plísní. Podporuje činnost žaludku a jater. Užívá se při kašli, astmatu, bušení srdce, závažné a bolestivé menstruaci, vnitřních zánětech, vysokém krevním tlaku, nespavosti, depresi a při některých nádorech, u kterých měsíček uvolňuje psychické napětí a mírní symptomy. Zevně se přikládaná na rány ve formě obkladů, na špatně se hojící rány, protože látky které obsahuje podporují proces hojení. Zevně se přikládá na bércové vředy, vnější záněty po bakteriální nebo mykotické infekci. Používá se proti očním a ušním zánětům. Odvar z měsíčku lékařského se může kloktat při nezávažných zánětech ústní dutiny. Měsíčková mast: Smíchá se 2 hrstí nebo 30-50 g nakrájených nebo nedrcených květů, listů a stonků s 500 g vepřového sádla. Sádlo se nejdříve pomalu rozehřeje při teplotách okolo 60 °C, poté se vsype směs měsíčku, nechá se vzkypět, zamíchá se a nechá odležet na den až dva dny. Poté se opět slabě ohřeje a nejlépe přes plátno přefiltrovat do čisté nádoby. Užití takové masti je velice pestré od problémů s akné, spáleninami, plísněmi nebo popraskané kůže až po řezné ranky, hemoroidy a omrzliny. Čaj se připravuje z jedné vrchovaté lžičky (nebo 2-5 g) směsi měsíčku lékařského smísením s 250 ml horké vody. Preventivně se pijí až 2 šálky denně pro dospělého člověka. Nebo až 4 šálky denně čaje pro dospělého při závažnějších stavech nemoci jako onemocnění jater, průjem, záněty tlustého střeva, žloutenka, ale i při normálních procesech jako je menstruace. Tinktura se připravuje smísením hrsti květů (asi 10 g) měsíčku na 1 litr 60 % ethanolu nebo destilátu, který se poté nechá louhovat po dobu 14 dní na slunci při teplotě od 15-20°C. Jako obklad se užívá při ranách, pohmožděninách, přetažení svalů nebo šlach, vředových onemocnění, otocích a výronech.
Venkovní výsev semen: spon 30 x 40 centimetrů, vždy asi 5 semen dohromady do hloubky asi 2,5 centimetru. Za dva týdny se vyklubou klíčky, za tři měsíce se objeví první květy.