Košík0(0)
Aksamitník mexický
39 Kč
Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně.
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2023 je už v prodeji.
Užití: má značný močopudný účinek, především při oběhové nedostatečnosti a u osob s nízkým krevním tlakem. Zlepšuje zásobování organismu kyslíkem. Zrychluje střevní peristaltiku a podporuje zbavit se tělu vypocením různých škodlivin a přebytečných solí. Výrazně zvyšuje průtok krve ledvinami. Zvyšuje chorobně snížený krevní tlak.
Čeleď: bobovité (Fabaceae)
Popis: Keř 10 - 100 (-200) cm vysoký, s kmínkem vystoupavým nebo vzpřímeným; hlavní kořen je až 1 m dlouhý. Větve četné, vzpřímené, někdy metlovité, podélně žebernaté, víceméně přitiskle chlupaté nebo olysalé. Listy přisedlé, podlouhlé, obkopinaté až eliptické, (8-) 10 - 40 (-45) mm dlouhé, 5 - 10 (-15) mm široké, na líci lysé, na rubu a na okrajích řídce víceméně přitiskle chlupaté; palisty drobné, čárkovité. Hrozny bohaté, až 6 cm dlouhé, květní stopky 2 - 3 mm dlouhé, ± přitiskle chlupaté, se 2 šídlovitými listenci. Květy žluté, 8 - 17 mm dlouhé; kalich 4 - 7 mm dlouhý, lysý vzácně řídce kratičce chlupatý, rozeklaný ve 2 málo odlišné pysky, horní i dolní s velkými zuby; pavéza vejčitá, začpičatělá, krátce nehetnatá, vzpřímená, lysá; křídla podlouhlá, od člunku odstávající, kratší než člunek. Člunek je podlouhlý, rovný, lysý, po návštěvě hmyzu dolů visící; semeník podlouhlý, lysý. Lusky v obrysu úzce podlouhlé, 15 - 25 (-35) mm dlouhé, 2-3 mm široké, ploché ± ve švu zvlněné, na vrcholu zašpičatělé, lysé, se 3 - 10 semeny. Semena okrouhlá, slabě zploštělá, olivově hnědavá. Kvete v červnu až srpnu
Výskyt: Roste hojně ve světlých doubravách, v lemech cest a lesů, na chudých loukách a pastvinách, ale i na skalnatých místech, zejména na půdách hlubokých, svěžích, alkalických až kyselých, dusíkem chudých.
Celkově je rozšířen od Španělska přes Francii, Anglii do Dánska, ve Skandinávii jen synantropně, chybí v Alpách, jinak ve stř. a jižní Evropě, na východě s nepatrným přesahem na Sibiř po řeku Tobol, izolované areály v horách Malé Asie až po Zakavkazí.
Využití: Poněvadž obsahuje žlutá barviva genistein a luteolin, používalo se větví, listů a květů k barvení látek, a to především lněných a vlněných.
V lékařství se dnes pouze zřídka používá při revmatismu, dně a jako močopudný prostředek při ledvinových kamenech a infekčních onemocněních močových cest.