Jahodník obecný / trvalka

Jahodník obecný, trvalka

25 Kč

Používá se jako koření a má i léčivé účinky.

Užití: má močopudný účinek a používá se také při infekčních průjmech.Působí na rozpadávání močových konkrementů, zlepšuje metabolismus kyseliny močové, snižuje lámavost vlásečnic.

Množství

Jahodník obecný (Fragaria vesca L.)

Čeleď: růžovité (Rosaceae)

Popis: Je to vytrvalá bylina, která má šikmý, větvený a hnědě zbarvený oddenek, z něhož vyrůstá přízemní listová růžice a dlouhé plazivé, v uzlinách kořenující šlahouny, jimiž se rostlina intenzivně vegetativně rozmnožuje. Dlouze řapíkaté trojlaločné listy mají obvejčité, ostře a hrubě pilovité lístky, které jsou na rubu hedvábně stříbřitě chlupaté, světle šedozelené, svrchu světle zelené. Postranní lístky jsou přisedlé, prostřední je krátce řapíkatý. Květní lodyhy vyrůstají z úžlabí listů a jsou zakončeny chudým vrcholičnatým květenstvím. Dlouze stopkaté, pravidelné a pětiplátečné květy mají 10 – 15 mm v průměru a kromě vejčitě kopinatých kališních lístků mají ještě vnější čárkovitě kopinatý kalíšek. Okrouhle obvejčité korunní plátky jsou čistě bílé, tyčinky a drobné pestíky sedí na polokulovitě vypuklém květním lůžku. Plody jsou drobné žlutohnědé nažky sedící na zdužnatělém květním lůžku. Plody jsou v době zralosti snadno oddělitelné od číšky, na níž jsou nazad ohnuté kališní lístky. Jahodník kvete od května do června, jednotlivě často i později a květy se při nepříznivém počasí a po oplození sklánějí, takže plody pak visí.

Výskyt: U nás je hojný zejména na pasekách, lesních okrajích, spáleništích, mezích, travnatých stráních a světlých listnatých i jehličnatých lesích od nížin do hor. Je rozšířen po celé Evropě a Sibiři, zasahuje i daleko na sever. Zplaněle se vyskytuje i ve východní Asii, v Japonsku, v Severní Americe, na Jávě, na ostrovech Mauritiu a Bourdonu, v jižní Austrálii, na Tasmánii a na Novém Zélandu.

Možnost záměny: Další dva druhy, jahodník vyšší neboli truskavec (Fragaria moschata Duch.) a jahodník chlumí, zvaný trávnice (Fragaria viridis Duch.) mají tužší jahody, které jsou alespoň z jedné strany zelenavé a těžko nebo vůbec neoddělitelné od češule. Oba druhy poskytují dobré jedlé plody. Kulturní formy jahodníků jsou převážně kříženci amerických druhů a to jahodníku čilského (Fragaria chiloënsis (L.) WHRH.) a jahodníku viřžinského (Fragaria virginiana Duch). Z farmaceutického hlediska jsou však bezcenné.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: mladé listy

Obsahové látky: hlavně třísloviny, flavonoidy, silice s citrónovou vůní, sliz a vitamin C.

Sběr a sušení: Listy s krátkou částí řapíku se sbírají v době květu a zbavené příměsí trávy apod. se suší rozprostřené ve stínu na dobře větraných místech nebo umělým teplem do 50 °C. Droga má trpkou, slabě slizovitou a nahořklou chuť. Znehodnocována je zejména jinak zbarvenými částmi a cizími organickými příměsemi. Uchovávat se musí v dobře uzavřených nádobách v suchu a tmě.

Použití: Má svíravý a slabě protizánětlivý účinek, kterého se využívá např. při léčbě střevních katarů spojených s průjmy a při chorobách ledvin a močových cest. Častější je použití fermentovaných listů k přípravě chutné náhražky pravého čaje, často ve směsi s listy maliníku. K léčebným účelům se připravuje zápar z jedné polévkové lžíce drogy na sklenici vody. Lze použít i zevně k obkladům na krvácející hemoroidy a zanícené rány nebo při zánětech ústní dutiny jako kloktadlo s dezodoračním účinkem.

Plody

Obsahové látky: Obsahují značné množství kyseliny salicylové a řadu dalších organických kyselin, dále mají vysoký obsah cukrů a vitaminu C, aromatické látky, pektiny a třísloviny.

Sběr a úpravy: Jahody je nejlépe sbírat dopoledne po vyschnutí rosy nebo k večeru, kdy jsou nejaromatičtější. Je třeba je ukládat do menších nádob nebo do proutěného košíku, aby se nezapařily. Sběr lesních jahod dnes značně ustoupil pěstování zahraních odrůd, ty však zdaleka nedosahují chuťových a aromatických vlastností divoce rostoucích druhů. I když nejcennější jsou v čerstvém stavu, velice výživné a chutné jsou i upravené. Připravují se z nich marmelády, džemy, kompoty, šťávy, víno apod.

Léčivé účinky: V lidovém léčitelství se používaly jako slabě močopudný prostředek, především ale v čerstvém stavu při skleróze, vysokém krevním tlaku, ledvinových kaméncích, podagře, jaterních chorobách a revmatismu. Linné si údajně každoroční kůrou jahodami vyléčil dnu. Vzhledem k vysokému obsahu kyseliny salicylové s protizánětlivým a protirevmatickým účinkem je příznivý účinek pravděpodobný.

Vedlejší účinky: Po požití většího množství může u citlivých osob (často např. u dětí) vyvolat kopřivku, svědivku nebo jiné alergické příznaky.

54

Vlastnosti

Balení
30 semen