Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2024 je už v prodeji.

Jahodník obecný / trvalka

Jahodník obecný

25 Kč

Fragaria vesca
Jahodník obecný, jahodník lesní
Jahodník lesní to nejsou měsíční jahody.

Jahodník lesní má nejmenší jahůdky, menší než mají měsíční jahody. Jahodník lesní bohatě odnožuje, proto se množí vegetativně, zakořeňujícími šlahouny. Takto vytváří souvislé porosty. Množí se i semeny. Listy jahodníku lesního jsou pro léčivé účely z jahodníků nejúčinnější. U jahodníku lesního nepřipravujeme sazenice.

Jahodník měsíční
má o něco větší jahůdky. Ale neodnožuje, netvoří šlahouny. Vyroste jen jeden kotrč. Množí se výhradně generativně, pouze semeny. U jahody měsíční připravujeme sazenice.

Léčivé účinky jahodníku obecného, jahodníku lesního:
Posiluje cévní stěny. Snižuje krevní tlak, cukr a cholesterol. Působí močopudně. Reguluje tvorbu žluče. Pročišťuje krev, pomáhá při chudokrevnosti.

Množství

Jahodník obecný, lesní jahoda, Fragaria vesca, - vytrvalá, u nás přezimuje
je 5–20 cm vysoká rostlina. Má šikmý, větvený a hnědě zbarvený oddenek, z něhož vyrůstá přízemní listová růžice a dlouhé plazivé, kořenující šlahouny. Listy jsou ostře a hrubě pilovité, na rubu hedvábně stříbřitě chlupaté, světle šedozelené, svrchu světle zelené. Roste na osluněných stanovištích v lesích a hájích, na lesních pasekách, na loukách i na mezích. Jahodník kvete od května po celé léto, jahody průběžně dozrávají po celou dobu.
Rozmnožuje se vegetativně přízemními šlahouny, které pak na mnoha místech zakořeňují, čímž vznikají nové, samostatné rostliny které vytvoří půdokryvný porost někdy značně veliký. Mateřská rostlina živí šlahounem novou rostlinu tak dlouho, dokud se rostlina neuchytí. Pak šlahoun uschne a rostlina se živí už jako samostatný jedinec. Takto se jahodník velmi rychle rozrůstá do ucelených porostů.
Pro léčebné účely se sbírají mladé listy nebo kořen a zralé plody.

Připravuje se z nich čaj, který pomáhá při látkové výměně, při katarech žaludku a střev, při zánětech močových cest a hemoroidech.
Čaj má svíravý a slabě protizánětlivý účinek, kterého se využívá např. při léčbě střevních katarů spojených s průjmy a při chorobách ledvin a močových cest. Posiluje cévní stěny a snižuje jejich lámavost. Snižuje krevní tlak, cukr i cholesterol. Pomáhá při střevních problémech. Působí močopudně. Má uklidňující efekt na nervovou soustavu. Pomáhá při kožních problémech. Reguluje tvorbu žluče. Hojí rány. Celkově tonizuje celý organismus. Pomáhá při chudokrevnosti. Pomáhá při revmatismu. Má prevence proti ledvinovým, močovým i žlučovým kamenům. Pomáhá při cukrovce. Pročišťuje krev. Tlumí bolesti hlavy. Pomáhá při jaterních chorobách. Podporuje správné trávení.
Častější je použití fermentovaných listů k přípravě chutné náhražky pravého čaje, často ve směsi s listy maliníku. K léčebným účelům se připravuje zápar z jedné polévkové lžíce natě na sklenici vody. Lze použít i zevně k obkladům na krvácející hemoroidy a zanícené rány nebo při zánětech ústní dutiny jako kloktadlo s dezodoračním účinkem.
Nejlepší doba pro klíčení je +20°C. Do půdy se jen lehce přitlačí. Rostliny jahodníků vypěstované ze semínek jsou geneticky pestřejší než rostliny množené vegetativně. Vegetativní množení znamená, že z mateřské rostliny vyrůstají dlouhé šlahouny, které na mnoha místech zakořeňují a v těch místech vyroste nová rostlina.

55

Vlastnosti

Balení
30 semen