Heřmánek pravý / letnička

Heřmánek pravý, letnička

25 Kč

Užití: léčí žaludeční a střevní choroby, popáleniny. Vyplachujeme oči při zánětech a podobně

Množství

Čeleď: Hvězdicovité

Lidový název: Lidově s heřmánku říká harmaník, heřmánek malý, obyčejný, polní, kamilky, rumánek, ománek, rmen voňavý, koření matečné, mateřské, merunka, řimbaba obecná.

Popis: Heřmánek pravý má duté lůžko, lodyha řídce porostlá listy, obvodově jazýčkové květy jsou barvy bílé a ohnuté dolů. Heřmánek se sbírá od května do července a to pouze květní úbory za úplně suchého počasí bez stopek.

Sběr: Heřmánek sbíráme od června do září.

Výskyt: Heřmánek roste na polích, rumištích, u cest, u cihelen a vůbec na pustých místech u vsí.

Obsah: Heřmánek obsahuje silice, apigenin, cholin, potopudné glykosidy, umbelliferen, methylester, dyexykumarin, mastné kyseliny, vyšší uhlovodíky, kyselinu salicilovou, modrý uhlovodík chazulén, hořčiny a cukr.

Použití: Už po staletí je heřmánek slavný pro své protizánětlivé účinky, heřmánek uklidňuje střevní peristaltiku – rytmické smršťování svalstva trávící trubice a žaludku, heřmánek dobře působí při průjmech. Vnitřně se heřmánek užívá proti plynatosti, křečím a pro pocení. Z vnějšku pomáhá heřmánek při hojení ran, v obkladech léčí růži na končetinách, odvar z heřmánku použitý na světlé vlasy dodá blondýnkám pěkný odstín vlasů.

SEMO
49

Vlastnosti

Balení
0,7 g